Νίκη και δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Γράφτηκε από  Τετάρτη, 16 Απριλίου 2014

Τη Μ. Τρίτη έγιναν στο κλειστό γυμναστήριο τα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής για τη φετινή περίοδο στο βόλεϊ των κοριτσιών. Τα κορίτσια του ομίλου αντιμετώπισαν το Διαγόρα στις κατηγορίες των παγκορασίδων και των κορασίδων.

Για το πρωτάθλημα παγκορασίδων τα κορίτσια του Ομίλου έκαναν καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και επικράτησαν με 3-0 σετ. Η ομάδα μας δεν ήταν καλή στο πρώτο σετ και ο Διαγόρας βρήκε την ευκαιρία και ήταν κοντά μέχρι το τέλος του σετ. Εκεί η ομάδα μας έδειξε πιο δυνατή και ψύχραιμη και πήρε το σετ με 26-24. Στα επόμενα σετ με καλύτερο σερβίς αλλά και υποδοχή πήρε εύκολα τα άλλα δύο σετ και τη νίκη με 3-0.

Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω –Γ.Σ. Διαγόρας 3- 0 (26-24, 25-15, 25-16) σε 67’

Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Κεφαλιανού Μαρία, Πισσάρη Γιάννα, Φεσσάρα Ειρήνη, Χατζηνικολάου Ευαγγελίνα, Μήλα Άννα, Γεωργίου Ξένια, Τσαφαλοπούλου Ευαγγελία, Ματσούρη Αικατερίνη, Ζαμάγια Σταματία.

Γ.Σ. Διαγόρας (Δικαστόπουλος Παναγιώτης) Ρόμπα, Μαμαλίγκα, Πανιέρα, Δεληγιώργη, Ανθουλά, Τσακίρη, Τοτόνι, Γιαλλουράκη, Αθανασίου.

Διαιτητές ήταν οι Κυπριώτης Θεοδόσης και Χατζησταυρίδης Νίκος

Μετά τα παιχνίδια για το πρωτάθλημα ακολούθησαν κα αγώνες μίνι βόλεϊ μεταξύ αθλητών και αθλητριών των δύο ομάδων από τα τμήματα υποδομής. Για μιάμιση ώρα περίπου οι μικροί βολεϊμπολίστες και βολεϊμπολίστριες των δύο συλλόγων έδωσαν τους πρώτους τους αγώνες, στήνοντας μια μικρή γιορτή στο κλειστό γυμναστήριο. Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν την πρώτη τους αγωνιστική εμπειρία και έδειξαν ότι μπορούν οι δύο σύλλογοι να ελπίζουν σε καλή συνέχεια στα επόμενα χρόνια. Δεν κρατήθηκε κανένα σκορ αφού στόχος ήταν η συμμετοχή και η γνωριμία με το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το αγωνιστικό τους ραντεβού στο μίνι για τον Μάιο αφού ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών προγραμματίζει εκδρομή στη Ρόδο για το σκοπό αυτό.

Με τις ευχές για καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση και με τις καλύτερες εντυπώσεις έκλεισε με την ημερίδα αυτή στο βόλεϊ η φετινή αγωνιστική περίοδος για τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω που βρήκε όλα τα τμήματα που αγωνίστηκαν στα φετινά πρωταθλήματα να κατακτούν μετάλλια στις κατηγορίες που αγωνίστηκαν. Στα αγόρια ο σύλλογος ήταν τρίτος στο ανδρικό και πρώτος σε εφηβικό, παιδικό και παμπαίδες, ενώ στα κορίτσια η ομάδα μας τερμάτισε τρίτη στις κορασίδες και δεύτερη στις παγκορασίδες.