Μίλωνας και ΑΟ Αθλοπαιδιών νικητές στα ντέρμπι της Νέας Περάμου

Σάββατο, 28 Φεβρουαρίου 2015
 Ο ΑΟΝΣ Μίλων πέτυχε τη 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο β’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Νέα Πέραμο, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο του Πανερυθραϊκού (με το β’ σετ να τελειώνει με το εντυπωσιακό 39-37!) ενώ την πρώτη του νίκη πανηγύρισε στο νησιωτικό ντέρμπι ο ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω που κέρδισε στο τάι μπρέικ την ΓΕ Ηρακλείου.
Η ομάδα του νησιού μας δεν ξεκίνησε καλά χάνοντας το πρώτο σετ. Στη συνέχεια βελτιώθηκε και πήρε το δεύτερο πιέζοντας πολύ το σερβίς και βελτιώνοντας υποδοχή και επίθεση. Όμως στο τρίτο σετ παρουσίασε πάλι κάμψη στην απόδοση και έχασε το σετ. Με αλλαγή τακτικής στο τέταρτο ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 σετ και με κεκτημένη ταχύτητα πήρε και το πέμπτο σετ κάνοντας την πρώτη της νίκη στο τουρνουά που αποτελούσε και τον αρχικό στόχο της ομάδας στην παρθενική της συμμετοχή σε ημιτελική φάση πανελληνίου πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω - ΓΕ Ηρακλείου 3-2 (21-25, 25-20, 21-25, 25-12, 15-7)
ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω (Χατζηνικολάου): Γιαννόπουλος, Χατζηνικολάου, Χριστοφοράκης, Τρούμπας, Κώστογλου, Μωρές Δ., Παπαστεριάδης –λ / Μωρές Μ. Περής, Ζαμάγιας.
ΓΕΗ (Νικητάκης): Τζανίνης, Επιτροπάκης, Σφακιανάκης, Σαμαριτάκης Γιαννόπουλος, Παπαδάκις, Χατζάκης –λ / Μανούσακας

ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-0 (25-17, 39-37, 25-16)
ΑΟΝΣ Μίλων (Γεωργούντζος): Καρατζάς, Περγάμαλης, Σπυριούνης, Τουρνάκης, Παπασταματάτος Ν., Αθανασόπουλος, Παπασταματάτος Γ., –λ / Ανδρεόπουλος, Παπαδόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Κοτομάτας
Πανερυθραϊκός (Ρούμελης): Τοπαλίδης, Φιλιππουπολίτης, Λαρσινός, Κωστόπουλος, Γκούνης, Σεβδαλής, Μπαλουγιάς-λ/ Παπαδάκης